Tatry lato 61/2017

12,00 zł
Niedostępny
 
opr. zbior.
Rok wydania:
2017
 
Liczba stron:
202
 
Wydawnictwo:
TPN
 
Wymiary:
210 x 271 mm
 
Stan produktu:
NOWY
 
Oprawa:
Miękka
 
Tematem przewodnim numeru są dzieci w górach. Piszemy o tym, jak je chronić przed zagrożeniami, ale też o tym, jak im otworzyć przestrzeń wolności.
 
 
Adam Marasek, profilaktyk TOPR, analizuje wypadki z udziałem dzieci, również tragiczne, można ten tekst potraktować jako przestrogę: w górach jest niebezpiecznie, ale mądrze planując wycieczkę, wielu niebezpieczeństw można uniknąć. Zachęcamy, by zabierać dzieci w góry, dajemy praktyczne rady, przykładowo jak i w czym nosić, gdzie łatwo wjechać wózkiem, a gdzie lepiej tego nie próbować. Publikujemy też mogące inspirować reportaże z górskich wypraw z dziećmi. Joanna Malawska, taterniczka i antropolożka przyznaje, że łatwiej jej spędzić dzień z dzieckiem w górach niż w domu lub mieście. Czas spędzony z dziećmi w górach jest niezwykle cenny, pozwala uporządkować myśli i dostrzec, co w życiu jest naprawdę ważne. Pisze o tym Kinga Zuber, wspominając wyprawę do Doliny Białej Wody.
 
Opisujemy minione lato, które pod wieloma względami okazało się rekordowe. Jeszcze zanim się zaczęło nad Tatrami, widziane były niezwykłe chmury – asperitas. Następne miesiące przyniosły o wiele więcej słońca niż zwykle, a mimo to nie było miesiąca bez opadu śniegu. Dokładnie pisze o tym pracujący na Hali Gąsienicowej meteorolog Tomasz Nodzyński w tekście Lato, lato, echże ty! Piękna pogoda przyciągnęła rekordowo dużo turystów. Odbiło się to na dużej liczbie wypadków oraz interwencji Straży Parku. Zajmująca 6 stron kronika TOPR musiała zostać skrócona o połowę! Po słowackiej stronie gór – chociaż akcji ratunkowych było więcej niż w latach poprzednich – do zamknięcia naszej kroniki na szczęście nikt nie zginął. Na Słowacji padł też nietypowy rekord. Jeden z tatrzańskich szerpów wyniósł do Schroniska Zbójnickiego 143 kg, sam waży 70 kg.
 
Józef Bobak, nasz autor, pracownik Parku, zaobserwował i opisał potyczkę niedźwiedzic. Udało mu się nawet zrobić zdjęcie. Dlaczego walczyły? Tutaj nie możemy tego zdradzić. Piszemy też o miłości u żmij, o tym, że mniej jest kozic i jak Tatrzański Park Narodowy radzi sobie z obcymi gatunkami roślin. Informujemy też o prawnych zmianach w ochronie gatunkowej zwierząt.
 
Vittorino Mason opisuje stan równowagi między interesami ludzi a potrzebą ochrony przyrody, który udało się wypracować w Parku Narodowym Abruzji. Przy okazji tworzy obraz świata przypominającego rajski ogród. Czy nasz włoski autor nie jest zbyt entuzjastyczny? W drugiej części tekstu podaje praktyczne propozycje wycieczek, informuje nawet, gdzie spać i jak dojechać.
 
Poza Tatry wybiegamy też, publikując wywiad z Ueli Steckiem, słynnym wspinaczem, który 4 września 2015 r. odwiedził Zakopane. Niestety Ueli 30 kwietnia tego roku zginął w Himalajach. Mówił: „Będę się wspinał przez całe życie” i… dotrzymał słowa.
Więcej tego autora
Więcej w kategorii
GÓRY
Magazyn Górski 10
Magazyn Górski nr 11
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-czwartek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych