Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna Węgierska Górka-Romanka. Ścieżki przyrodnicze po Żywieckim Parku Krajobrazowym

12,00 zł
Sztuk
 
 
Stefan Michalik Adam Łajczak Anna Czemerda
Rok wydania:
1992
 
Liczba stron:
54
 
Wydawnictwo:
Fundacja Terra Sana
 
Wymiary:
116x164 mmm
 
Stan produktu:
UŻYWANY: dobry, okładka podniszczona i przybrudzona
 
Oprawa:
Miękka
 
Jedną z form obszarowej ochrony przyrody i szeroko pojętego krajobrazu w Polsce są parki krajobrazowe. W naszej części Karpat utworzono dotąd dwa takie parki. Zywiecki Park Krajobrazowy jako pierwszy w Karpatach został utworzony 13 marca 1986 roku. Powierz chnia Parku, obejmującego przeważającą część Beskidu Zywieckiego w granicach Polski, wynosi 35 870 ha a wraz ze strefą ochronną 57 660 ha. Dominującym elementem krajobrazu w Zywieckiem Parku Krajob- razowym są niskie i średnie góry pokryte w ponad 80% lasami, z licz- nymi halami szczytowymi i grzbietowymi, z czystymi potokami i ma lowniczymi wodospadami. Wielką atrakcję tego terenu stanowią znane w kraju wspaniale panoramy pasm górskich Karpat Zachodnich, które można podziwiać z wielu szczytów. Jest to jednocześnie obszar z roz- budowaną infrastrukturą turystyczną, cechujący się dużym natężeniem ruchu turystycznego, szczególnie w okresie letnio-jesiennym. Beskid Zywiecki jest ponadto znany z bogatej historii i z wciąż żywego folkloru.
 
Parki krajobrazowe są tworzone w Polsce w celu zachowania i och- rony wartości przyrodniczych i krajobrazowych oraz zapewnienia har monii rozwoju sieci osadniczej z warunkami środowiska przyrodnicze go i krajobrazu, dla potrzeb naukowo-dydaktycznych, a takze dla rozwoju racjonalnie pojętej turystyki, sportu i wypoczynku. Rezim och- rony przyrody w parkach krajobrazowych ze względu na duży udział krajobrazu antropogenicznego i znaczne lokalne zaludnienie jest bar dziej luźny, niż w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody.
 
Celem utworzenia Żywieckiego Parku Krajobrazowego jest ochrona wszystkich cennych wartości przyrodniczo krajobrazowych, a także kulturowych (w tym historycznych) Beskidu Zywieckiego, jak również racjonalne ukierunkowanie dalszego rozwoju infrastruktury na tym obszarze.
 
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-czwartek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych