Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie

12,00 zł
Niedostępny
 
Krzysztof R. Mazurski
Rok wydania:
1992
 
Liczba stron:
122
 
Wydawnictwo:
Sudety
 
Wymiary:
18x25cm
 
Stan produktu:
UŻYWANY: dobry
 
Oprawa:
Miękka
 
Z przedmowy: "Ten drugi co do wysokości region górski w Sudetach (po Karkono szach) stanowi spory zakątek, pozbawiony zagospodarowania, ze wsiami, które zatrzymały się u podnóża, ale oferujący wiele wrażeń miłośnikom przyrody i pięknych krajobrazów. To tu właśnie w latach siedemdziesiątych miało powstać drugie Zakopane" z licznymi hotelami, pensjonatami, wyciągami i innymi urządzeniami rekreacyjno-narciarskimi. Jakże wielu jest dziś turystów i miłośników gór zadowolonych, iż nie doszło do tego, choć kilka schronisk przydałoby się z całą pewnością. Jest to, szczególnie Góry Bialskie i ich pogranicze z Masywem Śnieżnika, najdzikszy region Sudetów. To jego największa atrakcja, wzbogacana przez arcyciekawą przyrodę. Na tomiast dla mniej wprawnych turystów przygotowane są liczne ośrodki re kreacyjne i wczasowe u podnóży, co wraz z niezłą tam siecią dróg i szlaków umożliwia dobre poznanie opisanego terenu. Jego walory podnoszą liczne zabytki, znajdujące się niemal w każdej miejscowości, pochodzące z różnych okresów. Dzięki nowej serii Wydawnictwa Sport i Turystyka", kontynuo wanej przez nowego wydawcę i prezentującej poszczególne pasma sudeckie, mogły być one znacznie dokładniej przybliżone zainteresowanym. Nawet w czasie krótkiego wypadu, w sobotę czy niedzielę, jest tu co zwiedzać.
 
Cały przewodnik przygotowano dokładnie według dotychczasowych za sad. Stąd też część pierwsza podaje podstawowe, ogólne informacje o re gionie, natomiast ABC miejscowości" ujmuje wiadomości o wszystkich miejscowościach spotykanych na trasach lub o ich samotnych, oddalonych częściach - niestety, coraz częściej wyłudnionych. Są to informacje krajo znawcze. Niezbędne natomiast i przydatne dane o charakterze użytkowym, praktycznym, pomieszczono na końcu w Skorowidzu - informatorze. Dru gą zasadniczą częścią jest techniczny opis, głównie znakowanych, ale i po części nieznakowanych szlaków dla uzupełnienia ich sieci i pogłębienia mo żliwości układania wycieczek. Należy zwrócić uwagę, że mogą się one nie kiedy różnić od sytuacji w terenie wskutek wiatrołomów, wyrębów, grodze nia pastwisk itp. Podobnie może być w przypadku bazy noclegowo-gastro nomicznej, stąd przed wyjazdem najlepiej upewnić się w tej mierze w naj bliższym punkcie IT.
 
Przewodnik opracowano w zasadzie z myślą o turyście pieszym, stąd odległości na trasach podano w godzinach i minutach marszu (bez odpo czynków i zwiedzania), stosownie do praktyki przewodników po Sudetach. Czas marszu ustalono przyjmując 12-14 min na 1 km. dodatkowo 8 min na każde 100 m stromszego podejścia. Wytrawny turysta, z niezbyt ciężkim plecakiem podane wskazania może skrocić o kilka do 30 min. Określenie zaraz" oznacza, że chodzi o czas nie dłuższy niż 5-10 min, podobnie określenie po chwili" oznacza, że nie dłużej niż po upływie 10-15 min. Podano też czas marszu w kierunku przeciwnym do opisanego (jeżeli się różni), znak wskazuje, że szlak dostępny jest dla turystyki narciarskiej. Określenia lewy" i prawy" w stosunku do brzegów rzeki lub zboczy doliny odnoszą się zawsze do kierunku z biegiem lub wylotu doliny.
 
Przewodnik nadaje się też oczywiście do wykorzystania przez turystów zmotoryzowanych i rowerowych, którzy mogą skorzystać zarówno z dobrych dróg u podnóży, jak i szos przecinających region w części pn. Należy tu wymienić przede wszystkim stromą, ale atrakcyjną widokowo szosę przez przeł. Puchaczówka, przez Krowiarki z Nowego Waliszowa i wzdłuż niemal całej Białej Lądeckiej, aż w pobliże odcinka źródłowego."
 
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-czwartek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych