GÓRY 3 (214) marzec 2012

4,50 zł
Sztuk
 
 

Marcowe wydanie GÓR to przede wszystkim kilkadziesiąt stron ciekawych i zróżnicowanych tematycznie wywiadów, w których przepytaliśmy między innymi Rafała Sławińskiego, Nico Favresse, Barbarę Zangerl, Andrzeja Wilczkowski oraz Małgorzatę i Jana Kiełkowskich.

Ponadto w numerze relacja z Petzl Roc Trip, wejścia na intrygujący peruwiański szczyt Artesonraju, obszerne i praktyczne materiały o zimowym wspinaniu w Tatrach, a także topo interesującego czeskiego rejonu wspinaczkowego (Helfštýn) i relacja z pobytu w mało znanym skalnym ogródku w Maroku (Rif). Całości dopełniają świetne zdjęcia – w marcowych GÓRACH znajdziecie mnóstwo znakomitych fotografii, co zapowiada entuzjastycznie przyjmowana okładka!
 
Niedawno górski świat obiegła wiadomość o klasowym osiągnięciu Rafała Sławińskiego – przejściu słynnej drogi Spray On. Takie wydarzenie nie mogło zostać niezauważone przez GÓRY, dlatego w marcowym numerze zamieściliśmy rozmowę z Rafałem, w której opowiada o przejściu tej drogi i porusza wiele innych ciekawych kwestii, także sprzętowych.
Wywiad z Nico Favresse otwiera niezwykłe jak na GÓR-skie standardy zdjęcie, które od jakiegoś czasu mogliście już oglądać na naszym profilu na Facebooku. Nieszablonowa jest także sama rozmowa, z której wyłania się całościowy portret tego nietuzinkowego wspinacza: Nico opowiada nie tylko o kolejnych arcytrudnych przechwytach, ale także o początkach swojej przygody ze wspinaniem, zawodach, w których brał udział, relacjach jakie panują w słynnym „trio z Belleville”, a także swojej miłości do muzyki.
Barbara Zangerl – znana dotychczas przede wszystkim z doskonałych przejść bulderowych – opowiada o swoich problemach zdrowotnych, które zmusiły ją do zainteresowania się wyższymi formacjami i zmianą stylu wspinania. A także o tym, że „mus” stał się przyjemnością i nową pasją. A na deser – krótka ale miła oku fotorelacja z przejścia Hotelu Supramonte.
 
Niezwykle interesujące są również wywiady z nestorami polskiego alpinizmu: Andrzejem Wilczkowskim i małżeństwem Małgorzatą i Janem Kiełkowskimi. Andrzej Wilczkowski, który w tym roku skończył 81 lat, opowiada o swoich przejściach w skałkach i Tatrach, trudnej doli kierownika wypraw (w Hindukusz i do Etiopii) i wyjawia dlaczego dzisiejszy alpinizm nie jest już do końca tym, do czego składał akces kilkadziesiąt lat temu. Rozmowa wychodzi poza górskie ramy: dowiecie się z niej także, jak to się stało, że taternik został autorem książek górskich i historycznych oraz tekstów satyrycznych Studenckiego Teatru Satyry „Pstrąg”. Małżeństwa Kiełkowskich nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesuje się górami. Autorzy licznych tatrzańskich przejść, ale przede wszystkim znakomitych książek, leksykonów i encyklopedii górskich opowiadają m.in. o swojej pasji i kolejnych planach wydawniczych.
 
Nazwa Artesonraju dla większości osób brzmi zapewne enigmatycznie, choć szczyt ten widziały miliony ludzi, którzy z górami nie mają nic wspólnego. Wierzchołek ten jest bowiem elementem logo jednej z największych wytwórni filmowych na świecie. O historii powstania logotypu, a także wejściu na górę, której kształt przypomina dziecięce wyobrażenie o prawdziwym, „spiczastym” wierzchołku opowiada Mirek Mąka.
Mimo że słońce coraz mocniej przygrzewa, marzec to jeszcze zima i niejednokrotnie panują wtedy najlepsze warunki do wspinu w Tatrach. Zadbaliśmy więc o to, żeby w numerze nie zabrakło inspirujących materiałów, po przeczytaniu których zapragniecie po raz kolejny zacisnąć dłonie na styliskach dziab. Na tapetę wzięliśmy Próg Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła (bujdałki i relacje z przejścia m.in. Rosyjskiej Ruletki), a także Halę Gąsienicową – warte uwagi drogi zimowe w jej okolicy opisuje Bogusław Kowalski.
 
Chwilę relaksu – a może nawet delikatnej zazdrości – zapewni Wam relacja Oli Przybysz z Petzl Roc Tripu w Chinach. O doznania estetyczne zadbał sam… Sam BIÉ. Dla ciepłolubnych czytelników przygotowaliśmy także materiał z marokańskiego Kanionu Rif, który może być ciekawą alternatywą dla Todry. A gdy słoneczko mocniej przyświeci zapraszamy na wycieczkę do słynącego z rajbungów Helfštýna. Darek Kaptur zatroszczył się o to, żebyście się tam nie nudzili i nie zgubili – publikujemy przygotowane przez niego topo rejonu.
Po krótkiej przerwie na nasze łamy zawitała po raz kolejny Ola Piechnik – najlepszy znany nam psycholog sportowy wśród wspinaczy i najlepszy wspinacz wśród psychologów :-). Tym razem Ola skoncentrowała się na tym czym jest i/lub być powinno zaufanie we wspinaniu. Oczywiście możecie liczyć również na stałe znane i lubiane działy: Kącik Tatromaniaka, Młodych Gniewnych i felietony. 
 
Zapraszamy do lektury!
Więcej w kategorii
GÓRY
GÓRY
GÓRY
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-czwartek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych