GÓRY 3 (190) marzec 2010

4,50 zł
Sztuk
 
 
W marcowych GÓRACH mnóstwo wywiadów: Adam Zyzak, Edyta Ropek, Anna Galljamowa, Klaudia Tasz, Ines Papert, Iker Pou, François Nicole, Nalle Hukkataival, Ida Kupś i Justynka Tomczyk oraz Will Gad. Poza tym "górskie opowieści" i nowy dział: „Nie samym wspinaniem człowiek żyje”...
 
Drodzy Czytelnicy!
 
Drugie wydanie GÓR w tym roku przynosi kolejną okładkę, którą trudno uznać za typową. Czas eksperymentów zaczęliśmy w ostatnim numerze ubiegłego roku. Zaprezentowaliśmy w nim oryginalny kolaż dwóch zdjęć, symbolizujący „przeskok” z roku 2009 w 2010. Nowy Rok powitaliśmy kolejnym nietuzinkowym coverem, którym uhonorowaliśmy niezwykłą karierę Riccardo Cassina. Jak się okazało, GÓR-ska okładka w stylu retro, przedstawiająca archiwalne zdjęcie Riccardo w akcji, okazała się strzałem w dziesiątkę, i spora liczba osób składała nam gratulacje oryginalnego pomysłu. Postanowiliśmy pójść za ciosem i również tym razem zaprezentować coś nietypowego. Może nie jest to aż tak „odjechany” pomysł jak poprzednie, ale zarówno stricte sportowa tematyka, rozwiązanie graficzne, jak i kolorystyka, znów pozwalają zaliczyć okładkę do „wychodzących przed szereg”. Mamy nadzieję, że i tym razem uznacie nasz eksperyment za udany.
 
Okładka zapowiada pierwszy duży temat numeru, czyli obszerną relację z ostatnich rozgrywek Pucharu Świata we Wspinaczce Lodowej. Jest to prawdziwy materiał z pierwszej ręki, bowiem ściśle współpracujący z nami Łukasz Warzecha pełnił na imprezach pucharowych rolę oficjalnego fotografa UIAA. Dzięki temu mamy do dyspozycji nie tylko najlepsze kadry, ale także wiedzę, którą Łukasz zdobył za kulisami – poprzez obserwowanie wydarzeń „od kuchni” oraz podczas wielokrotnych rozmów z bohaterami wydarzeń. Relację dopełnia wywiad ze zwyciężczynią Pucharu Anną Galljamową. Rozmowa ta jest dość szokująca i dobrze obrazuje wyjątkowość – w dobrym i złym znaczeniu – tej dyscypliny. Nie zdradzę jednak żadnych szczegółów – przeczytajcie sami.
 
Wracamy też do szyldu Reminiscencje 2009, który zapoczątkowaliśmy w poprzednim numerze. Otwiera je opowieść Mateusza Haładaja o minionym sezonie, który z różnych względów okazał się dla niego przełomowy. Łodzianin przyzwyczaił już nas, że jakość zdjęć, jaką przywozi ze swoich wyjazdów, niczym nie odbiega od tych tworzonych przez profesjonalistów. Tak jest też i tym razem, dzięki czemu artykuł nie tylko czyta, ale także ogląda się z największą przyjemnością. Wśród naszych GÓR-skich ech minionego roku nie mogło zabraknąć wspomnień najbardziej utytułowanej polskiej zawodniczki rywalizującej w sportach wspinaczkowych. Mowa oczywiście o Edycie Ropek, która w udzielonym nam wywiadzie opowiedziała o kolejnym pełnym sukcesów roku startów na wertykalnych arenach, a także o tym, co porabia w czasie międzysezonowej przerwy.
 
Właśnie… wywiady. Wspomnieliśmy już o dwóch, a jest to zaledwie wierzchołek prawdziwej „wywiadowczej góry lodowej”, którą serwujemy Wam w tym numerze. Publikujemy w nim ażdziewięć większych lub mniejszych rozmów ze znanymi osobistościami sportów górskich. Największym objętościowo wywiadem jest rozmowa Andrzeja Mirka z Adamem Zyzakiem. Przenosi nas ona skutecznie – zarówno za pomocą świetnych archiwalnych zdjęć, jak i zajmującej opowieści – w czas nieporośniętych jeszcze lasem skałek Jury, romantycznych biwaków pod gołym niebem, legendarnych postaci pokroju Druciarza czy Jana Długosza, złotej ery działalności polskich alpinistów w Alpach, i narodowych wypraw w góry wysokie.
 
Drugi duży wywiad to rozmowa z cyklu prezentującego sylwetki wybitnych polskich narciarzy ekstremalnych. Tym razem jest to czołowa polska zawodniczka startująca w zawodach skialpinistycznych – Klaudia Tasz, która nie stroni także od skialpinizmu uprawianego samotnie w górach.
 
Od efektów wywiadowczej pracy naszych redaktorów pękają także Echa z Gór, Rock Serwis i bulderKorner. W górskim dziale informacyjnym Hansjörg Auer opowiada o swojej nowej drodze na turniach Paine w Patagonii, a Will Gadd wyjaśnia genezę szokującej wyceny WI10, jaką zaproponował dla swojej drogi. Ponadto dowiemy się także, z pierwszej ręki, co porabiała w ostatnich miesiącach znakomita Niemka Ines Papert. Rock Serwis przynosi rozmowy ze wspinaczami spod znaku 9a. Czujący się jak ryba w wodzie w każdej nieomal dyscyplinie wspinania Iker Pou opowiada o swoim ostatnim wyczynie – tym razem na niwie wspinaczki sportowej. Mniej znany z braci Nicole, François, udowadniał już w przeszłości, że jest ulepiony z tej samej gliny, co jego brat – Fred. Ostatnio potwierdził to po raz kolejny, otwierając w wieku 42 lat drogę wycenioną na 9a, i tego właśnie wyczynu dotyczy publikowana przez nas rozmowa. Wreszcie w bulderKornerze daliśmy się wypowiedzieć prawdziwemu mistrzowi małych form – Finowi Nalle Hukkataivalowi. Nie zaniedbaliśmy także najmłodszego pokolenia – etykietkę Młodzi Gniewni postanowiliśmy tym razem przykleić naprawdę młodym i oczywiście obiecującym wspinaczkom.
 
Nie mogło zabraknąć pasjonujących górskich opowieści. Świetnie czyta się relację Mirka Mąki z wejść na trzy przepiękne szczyty Cordillera Blanca: Nevado Pisco, Alpamayo i Huascaran. Równie wciągająca jest lektura tekstu „Tragedia na Poincenot”, choć – co zapowiada już tytuł – towarzyszą jej zupełnie inne emocje. Hipotermii, zjawisku odpowiedzialnemu za tytułową tragedię, postanowiliśmy poświęcić aż dwa poradnikowe teksty. Swego rodzaju „ABC” zapobiegania wychłodzeniu organizmu w górach przedstawiają goprowcy w cyklu „Bezpiecznie w górach”, zaś dogłębną analizę tematu z naukowego i medycznego punktu widzenia prezentuje nasz GÓR-ski szaman – Robert Szymczak.
 
Na koniec nie mogę nie wspomnieć o kolejnym nowym dziale – „Nie samym wspinaniem człowiek żyje”. Sam tytuł wyjaśnia tematykę, a w pierwszej odsłonie Artur Paszczak wyjawia, że „jest winny”. Co ma na myśli, Drodzy Czytelnicy? Zamiast dać prostą odpowiedź, wzniosę toast za Wasze zdrowie! Najlepszego i do zobaczenia!
 
                                                                                                                                                   Piotr Drożdż
Więcej w kategorii
GÓRY
GÓRY
GÓRY
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Informacje
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych