Pamiętnik PTT. Tom 26. Góry Wielkiej Brytanii i Irlandii

25,00 zł
Sztuk
 
 
Rok wydania:
2017
 
Liczba stron:
368
 
Wydawnictwo:
PiT
 
Wymiary:
163 x 238 mm
 
Stan produktu:
UŻYWANY: bardzo dobry
 
Oprawa:
Miękka
 
26 tom „Pamiętnika PTT” otwiera artykuł Józefa Durdena o delegatach Towarzystwa Tatrzańskiego i roli jaką odgrywali w ówczesnej Polsce pod zaborami. Artykuł ważny współcześnie, gdy za rok czekają nas kolejne wybory w PTT.
Tematem wiodącym są Góry Wielkiej Brytanii i Irlandii, niewysokie, ale urokliwe. O ich geologii pisze Mikołaj Zapalski. Góry te odwiedzali członkowie Oddziału PTT w Bielsku-Białej i swoje wrażenia przelali na karty Pamiętnika. Zmieniając kraje i góry, Jan Skłodowski pisze o przedwojennym albumie Zygmunta Chudzikiewicza z wędrówek po Gorganach. W dziale Dziedzictwo Wojciech Gąsienica-Byrcyn pisze o tatrzańskich kolibach, mogącym dać schronienie taternikom w czasie wypadów do tatrzańskich dolin (osobiście korzystałam niegdyś z koliby w dolinie Kaczej). Zbigniew Jaskiernia przywołuje postać dziadka Wojciecha – Stanisława Gąsienicę-Byrcyna, znanego przewodnika tatrzańskiego, na okoliczność 50 rocznicy jego śmierci. Andrzej Kownacki pisze o prof. Antonim Wierzejskim, zoologu, badaczu tatrzańskiej fauny. Maciej Zaremba przypomniał osobę brata swego dziadka, wszechstronnego artystę Karola Kłosowskiego (1882-1971).
Wydany w 2018 roku tom nie mógł przypomnieć o stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości i tego, co działo się wówczas w Zakopanem. Lesław Dall i Maciej Pinkwart przywołują Stefana Żeromskiego, znanego wszystkim pisarza, który stanął na czele tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej w październiku i listopadzie 1918 roku. Anna Homa pisze o sporach związanych z południową granicą Polski granicznych dotyczących Orawy i Spisza oraz przebiegu granicy w Tatrach. Spora część terenów zamieszkałych przez Polaków znalazła się po I wojnie światowej w obrębie Czechosłowacji (dawniej określano te obszary górnymi Węgrami).
Wreszcie w dziale Varia Robert Słonka pisze o losach ludności zatopionych wiosek przez Jezioro żywieckie, która została przesiedlona na Ziemie Odzyskane. Józef Haduch pisze o Erneście Malinowskim, budowniczym kolei w Andach Peruwiańskich.
Kronika żałobna powiększa się. W roku 2017 opuścili nas na zawsze i zostali wspomniani w tym tomie: Ks. Szczepan Gacek, proboszcz z Gliczarowa Górnego (O/Kraków), Wiesław Mierzwa (O/Bielsko-Biała), Henryk Pokrowski (O/Radom), Bogusław Świrski (O/Opole), Ryszard Wilczak (K/Oświęcim) i Jacek Zaremba (O/Nowy Sącz).
W Kronice działalności PTT znajdziemy biogramy dwóch nowych członków honorowych: Antoniego Leona Dawidowicza z Krakowa i Romualda Zaręby z Kalisza. Kronikę Oddziałów i Kół PTT otwiera ich zestawienie, jest nas obecnie 2888 osób. W 2017 roku przybyły 4 szkole koła PTT, po dwa przy Oddziałach w Bielsku-Białej i Chrzanowi
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-czwartek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych