GÓRY 4 (227) kwiecień 2013

4,50 zł
Sztuk
 
 
  W tym numerze GÓR, znajdziecie m.in. wywiady z Piotrem Bunschem, Olą Dzik i Gosią Lipińską, opis andaluzyjskich „kaloryferowych” rajów wspinaczkowych, krótką monografię Piku 4810, dokładny opis przejścia Grani Cosmiques, skałoplany, a także relację z trekingu w Kolumbii.
Numer zaczynamy od mocnego uderzenia w Echach z gór. Andrzej Marcisz i Krzysiek Rychlik odpowiadają na nasze pytania o przejściu jednej z najtrudniejszych dróg lodowych w Szwajcarii, Almendudler. Było to prawdopodobnie dopiero czwarte powtórzenie, podczas którego Polacy wytyczyli własny wariant Amen Dudler, który wycenili na WI7. W wywiadzie krakowscy wspinacze opowiedzieli nam o chwilach grozy podczas przejścia, stosunku do wycen lodowych, a także o różnicach we wspinaniu lodowym na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.
 
Imponująco wygląda tym razem blok wywiadów, które zajmują aż dwadzieścia stron. Na pierwszy ogień krzyżowych pytań wzięliśmy Piotra Bunscha, który przeszedł nie tak dawno, jako pierwszy Polak, drogę o wycenie 8b+ w stylu OS! Piotr opowiada nie tylko o drodze Falconetti, ale także wspinaniu i mieszkaniu w Hiszpanii oraz planach na przyszłość. 
 
W zupełnie inne – wysokogórskie i mroźne – klimaty przeniesiecie się za sprawą rozmowy z Olą Dzik, pierwszą Polką, która skompletowała pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR zaliczanych do tytułu Śnieżnej Pantery. Ola wspomina swoją ciekawą, a często także niebezpieczną, górską drogę. Jak sama mówi, jest bardziej hardcore’owcem niż sportowcem. Po przeczytaniu wywiadu nie będziecie mieć wątpliwości, że tak właśnie jest :-).
 
Kolejną rozmówczynią jest Gosia Lipińska – Polka, która niemal całe życie mieszka w RPA. Mimo że zaczęła się wspinać dopiero w wieku 20 lat, jej osiągnięcia są imponujące (choć dotychczas w Polsce prawie w ogóle nie znane). Na swoim koncie ma m.in. wspinaczki na El Capitanie, Half Dome, w Indian Creek, a także w Patagonii (Fitz Roy). 
 
W pełną praktycznych informacji i bogato ilustrowaną podróż do Andaluzji zabierze was natomiast David Munilla, który przedstawia najciekawsze rejony, w których kaloryfery i wielkie stalaktyty to chleb powszedni. 
 
Górskie tematy zaczynamy od monografii Piku 4810 znajdującego się w Kirgistanie. Jest to góra, jak z dziecięcego obrazka, a zarazem trudna i wymagająca. Zapewne dla wielu – podobnie jak dla autora – szczyt marzeń. 
 
Z przyjemnością informujemy, że od bieżącego numeru rozpoczynamy nowy cykl, w którym prezentować będziemy ciekawe tury oraz letnie i zimowe wspinaczki w okolicach „stolicy Alp” - Chamonix. Znajdziecie w nich dokładne opisy i niezbędne informacje praktyczne. W pierwszym odcinku proponujemy Grań Cosmiques na Aiguille du Midi.
 
Nie mogło także zabraknąć skałoplanów. W cyklu „Nie tylko dla orłów” Darek Kaptur opisał Dolinę Wiercicy, a dla tych, którzy chcieliby wyjść poza stopień VI, przygotował topo Skrzypiec i Skały z Grotą w Mirowie. Dla bulderowców – na otarcie łez ;-) – Jaskinia na Łopiankach. Polecamy także szereg pomysłów na zakończenie sezonu skiturowego w Tatrach, relację z kolumbijskiego trekingu, podsumowanie tegorocznych Złotych Czekanów, a także felietony Bogusława Kowalskiego i Andrzeja Mecherzyńskiego-Wiktora. Przyjemnej lektury!
Więcej w kategorii
GÓRY
GÓRY
GÓRY
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Informacje
Śledź nas
facebook instagram t
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych