Polskie Himalaje. Największe tragedie

29,99 zł
Niedostępny
 
Janusz Kurczab
Rok wydania:
2008
 
Liczba stron:
160 FILM Czas: 66 min. 19 sek.
 
Wydawnictwo:
Agora
 
Wymiary:
180x195 mm
 
Stan produktu:
NOWY
 
Oprawa:
Twarda
 
W Bibliotece "Gazety Wyborczej" ukazał się tom "Największe tragedie" - piąty w serii "Polskie Himalaje". Cztery pierwsze były próbą usystematyzowania dokonań. W piątym autor Janusz "Jano" Kurczab dotyka najtrudniejszego tematu - śmierci w górach.

Śmierci, która często odziera wspinaczkę z romantyzmu. Czasem wynika ona z heroicznej postawy, ale często powodują ją proste błędy, jak brak profesjonalizmu himalaisty czy kierownika wyprawy, a nawet brak szczęścia, które w najwyższych górach nie może nas opuścić ani na chwilę.
 
Za sukcesy w górach polskie wyprawy często płaciły cenę najwyższą. W Himalajach zostało wielu wybitnych wspinaczy. Zaduszkowa lista proszących o modlitwę nie kończy się na Wandzie Rutkiewicz i Jerzym Kukuczce. Są na niej himalaiści mniej znani, ale równie utalentowani (np. Wojciech Wróż czy Andrzej Czok). Jak i tacy, którzy dopiero zbliżali się do elity, a bywa, że znaleźli się w górach po części z innych powodów. Jak choćby Staszek Latało, wybitny kamerzysta, reżyser, dokumentalista, który zginął, realizując film o jednej z polskich wypraw. 
 
Na tło największych himalajskich tragedii nakłada autor opis tych wypraw, które wracały do kraju w składzie mniejszym niż wyruszały. Równie, a może i bardziej - z racji siły obrazu - poruszający jest dołączony do książki film (z wersją anglojęzyczną). 
 
Jednak ani książka, ani film nie dają prostej odpowiedzi, dlaczego ludzie idą w góry, często po śmierć. Nie dał jej żaden wspinacz, choć wielu się starało. Z tym pytaniem każdy zostaje sam, a odpowiedzią jest decyzja - ruszam w góry czy zostaję.

Źródło: http://podroze.gazeta.pl
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Informacje
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych