Jura 2 Północna część Jury Krakowsko-Częstochowskiej

75,00 zł
Niedostępny
 
Paweł Haciski
Rok wydania:
2016
 
Liczba stron:
485
 
Wydawnictwo:
Góry Books
 
Wymiary:
145 x 205 mm
 
Stan produktu:
OUTLET - książka posiada ryski i przybrudzenia na okładce, środek w stanie idealnym
 
Oprawa:
Miękka
 
Bogdan Krauze sprowadził się do Podlesic w 1990 roku i założył szkołę wspinaczkową. Początkowo baza szkoły mieściła się w „starym” Ostańcu, potem w domu w środku wsi, a ostatecznie przy „Michałowej Karczmie” (z której po latach został wyrzucony). Bogdan od samego początku dostrzegał potencjał Podlesic. Wymyślił „Wolną Republikę Podlesicką”, przez 10 lat organizował zawody wspinaczkowe mające integrować ludzi. Namawiał mieszkańców do zakładania gospodarstw agroturystycznych, przyciągał tu nowych ludzi. To, że Podlesice są teraz takie, jakie są – a można je nazwać wspinaczkowym centrum Polski – jest Jego wielką zasługą. Jednak poświęcam ten przewodnik Bogdanowi nie z powodu tego, co zrobił dla Podlesic i dla nas, a z uwagi na to, jakim był człowiekiem.

Ten „starszy siwy pan”, jak sam o sobie mówił, był jakby żywcem przeniesiony z czasów, kiedy wspinanie owiane było nimbem romantyzmu, a wspinacze byli ludźmi, którzy mieli inne wartości i cele. Bogdan był dla mnie symbolem, ikoną czasów koleżeństwa i absolutnej uczciwości. Koleżeństwa, które u Niego wiązało się z całkowitą akceptacją innych ludzi i olbrzymią uwagą im poświęcaną.

Obecnie wspinanie stało się sportem masowym, a wokół niego powstał biznes. Czasy się zmieniają, a Bogdan zupełnie do nich nie pasował – ze swoją uczciwością, z nieumiejętnością pomnażania pieniędzy i z wiarą w innych ludzi. Jednak mam nadzieję, że jego duch, duch czasów i ideałów, które sobą reprezentował, czasu kiedy ludzie przez wspinanie wzrastali, pozostanie tu jeszcze jakiś czas.
Paweł Haciski
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Informacje
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych