GÓRY NR TATRZAŃSKI 1 (250) 2016

10,00 zł
Niedostępny
 
Lato w rozkwicie, wakacje w pełni. Jeśli dodamy do tego kontekst górski, mamy gwarantowane wyłącznie miłe skojarzenia i przypływ energii do działania… Chyba, że chodzi o rejon Morskiego Oka – w tym wypadku entuzjazm każdego rozsądnego turysty lub wspinacza gwałtownie flaczeje, bo jest to chyba jedno z niewielu miejsc w górach, które w wakacyjnym okresie lepiej sobie odpuścić. Czy na pewno? Na przekór logice mamy inną propozycję.
Tak, to prawda – niezliczone tabuny ludzi nad Morskim Okiem stanowią skuteczną barierę, przez którą większości z nas nie chce się przedzierać, aby zajrzeć za kurtynę tej wspaniałej górskiej sceny. Warto jednak podjąć wysiłek, o czym przekonacie się z najnowszej, tatrzańskiej edycji magazynu GÓRY, w której znajdziecie artykuły pozwalające na nowo odkryć ten „zadeptany” fragment Tatr Wysokich: jego nieznane szerzej historyczne uwarunkowania, które sprawiły, że obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Tatrach.
Jeśli nie wystraszymy się tłumu nad Morskim Okiem, ocenianego w skali roku na ponad 700 000 osób, będziemy mogli zaliczyć ambitną wycieczkę na znaną wszystkim, ale rzadko odwiedzaną turniczkę Chłopek, która obok Żabiej Lalki i Mnicha przykuwa uwagę swoim strzelistym kształtem i budzi zdobywcze pragnienia. Podobnej inspiracji może też dostarczyć zestawienie dziesięciu najpopularniejszych, być może nawet najciekawszych dróg wspinaczkowych w tym rejonie. Majestat wielkich ścian i strzelistych turni ma jednak swoje prawa, więc ku przestrodze publikujemy opisy wypadków, które miały miejsce w rejonie Moka. Latem istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy zaskoczeni w górach przez burzę – jak rzeczywiście wygląda to groźne zjawisko i jak należy się zachować, dowiecie się z wywiadu przeprowadzonego z meteorologicznym specem. W numerze wspominamy też Michała Jagiełłę. Zmarły w tym roku autor Wołania w górach był przez lata związany z Tatrami – zawodowo, jako naczelnik TOPR, ale przede wszystkim jako ich znawca i miłośnik.
Dużo tatrzańskich historii… W końcu to tatrzańska edycja GÓR. Ale przygotowaliśmy również coś, co pozwoli na ożywczą zmianę klimatu – zestawienie 10  najlepszych miejscówek na letnie wspinanie. Dla ochłody skosztujemy nieco lodów, i znacznie więcej śniegu, zaserwowanych wprost z Norwegii. A dla pasjonatów sprzętu przygotowaliśmy zestawienie półbutów podejściowych oraz artykuł o odzieży kompresyjnej.
Z pewnością zauważyliście „okrągły” numer Magazynu GÓRY. 250 to imponująca liczba, która zazwyczaj skłania do strzelistych aktów. My przygotowaliśmy dla Was niespodzianki: GÓRSKIE wlepy dla wszystkich, a dla szczęśliwców nagrody, które można będzie wygrać w konkursie… Obdarowanymi będą więc Czytelnicy, a nie dostojny jubilat ;). Ale to właściwa logika, bo czym byłby nasz Magazyn bez Czytelników?


Przypominamy! Magazyn GÓRY zawsze znajdziecie w każdym z 228 salonów prasowych sieci Empik w całej Polsce oraz najlepszych salonach prasowych Inmedio, Ruch, Relay, Kolporter. Zgodnie z prośbami i oczekiwaniami naszych Czytelników, GÓRY dostępne są również w księgarni internetowej e-prasy publio.pl

Więcej w kategorii
GÓRY
GÓRY
GÓRY
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-czwartek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych