GÓRY 2 (295) 2024

24,00 zł
Sztuk
 
 
Jakby w nawiązaniu do dość chłodnej – jak na tę porę roku – okładki, ten numer GÓR otwieramy wywiadem z prawdziwymi wspinaczkowymi eksploratorami: Marcinem Yetim Tomaszewskim i Pawłem Hałdasiem, którzy zimą wytyczyli drogę w masywie Moose’s Tooth na Alasce. Yetiego można śmiało nazwać GÓRskim weteranem, bo od pierwszego materiału, który opublikował na naszych łamach, minęły 23 lata. Jak mówi środowiskowe powiedzenie: stara buła nie rdzewieje. Nie inaczej jest z niespożytą motywacją Marcina. 
 
Ogromny sentyment mamy także do innej postaci, o której piszemy w tym numerze: Ryszarda Malczyka. Wszak Riko publikował swoje teksty w protoplaście GÓR – „Taterniczku”. O tatrzańskich wspinaczkach Rika opowiada autor świetnej antologii tekstów poświęconych legendzie i nasz redakcyjny kolega, Andrzej Mirek. Swoje wypady w najpiękniejsze góry świata z Mistrzem Kaskaderów wspomina też jego częsty partner od liny: Andrzej Marcisz. 
 
Właśnie, Tatry. Jak zawsze w okresie wakacyjnym poświęcamy im sporo miejsca. Nie mogło zabraknąć tematu ekranowego hitu Biała odwaga. Prezentujemy go w formie fotogalerii z ciekawymi opisami, zdradzającymi kulisy powstawania spektakularnych górskich kadrów, już okrzykniętych najlepszymi w historii polskiej kinematografii. Polecamy też dwie „piątki”, czyli pięć ciekawych dróg tatrzańskich i tyleż pozaszlakowych tras turystycznych. 
 
O ile górskim matecznikiem większości z nas są Tatry, o tyle wspinaczkową kolebkę stanowi Jura. Niejako w nawiązaniu do naszej youtube’owej serii Klasyki Jury, zapoczątkowujemy cykl artykułów Jurajskie TOP 10, w ramach którego wspinacze występujący w filmach opisują 10 ulubionych dróg w wapieniu między Krakowem a Częstochową. 
 
Oczywiście nie zapominamy o górsko-skalnych obieżyświatach. Tym razem eksplorujemy niezwykle ciekawy, a dość łatwo dostępny i niedrogi rejon, jakim są Bałkany. Zarówno trekkingowo, jak i z liną odwiedzamy Albanię, Kosowo oraz Macedonię, a z samym plecakiem wędrujemy po paśmie Riła w Bułgarii. 
 
U progu igrzysk olimpijskich, gdzie znowu – tym razem już w pełnym wymiarze – zobaczymy zmagania wspinaczy, nie mogliśmy pominąć tego tematu. Rozmawiamy więc z czołową polską routsetterką Olgą Niemiec, która będzie kręciła buldery w Paryżu. 
 
Oczywiście w krótkim wstępniaku nigdy nie udaje mi się wymienić wszystkich godnych polecenia materiałów w numerze. I dobrze – świadczy to o ich różnorodności, a przecież właśnie za nią kochamy nasze outdoorowe pasje. Bo każda grań, droga wspinaczkowa czy ścieżka jest inna, zatem ilu jest wspinaczy czy trekkersów, tyle gustów i preferencji. GÓRY pozostają łączącym je tyglem. Podobnie jak festiwal w Lądku-Zdroju, którego arcybogaty program będzie naszą inspiracją w następnym wydaniu. Do zobaczenia!
 
Piotr Drożdż
redaktor naczelny
 
ALPINIZM
 
10 Rozmawiał / Piotr Gruszkowski 
PAWEŁ HAŁDAŚ I MARCIN TOMASZEWSKI – ZIMOWY BIGWALL NA ALASCE 
 
TATRY
 
20 Damian Granowski
PIĘĆ CIEKAWYCH DRÓG TATRZAŃSKICH
 
26 Leszek Jaćkiewicz
PIĘĆ NAJWSPANIALSZYCH TRAS W TATRACH
 
36 Opracował / Andrzej Mirek
RIKO W TATRACH
 
44 Rozmawiał / Piotr Gruszkowski
ANDRZEJ MARCISZ – RIKO: FREESTYLER SKAŁY 
 
50 Piotr Gruszkowski
BIAŁA ODWAGA, ARTYSTYCZNA FANTAZJA I WSPINACZKOWY AUTENTYZM
 
TREKKING
 
58 Katarzyna Nizinkiewicz
LATO I JESIEŃ W LAPONII
 
LUDZIE
 
68 Rozmawiał / Andrzej Mirek
OLGA NIEMIEC – ROUTESETTING OLIMPIJSKI
 
BAŁKANY – TREKKING
 
78 Ewa Kolbusz
HIGH SCARDUS TRAIL – PRAWDZIWY KLEJNOT BAŁKANÓW
 
90 Piotr Siwek
SZLAKAMI RIŁY
 
BAŁKANY – WSPINANIE
 
98 Massimo Cappuccio
WSPINANIE W ALBANII, CZARNOGÓRZE I MACEDONII
 
106 Andrzej Mirek
ALBANIA – CASH ONLY COUNTRY
 
WSPINANIE
 
110 Ksymena Basińska i Kuba Ciechański
JURAJSKIE TOP 10
 
118 James Pearson
BON VOYAGE – DŁUGA PODRÓŻ PRZEZ ŻYCIE
 
FELIETON
 
126 Bogusław Kowalski
NEOSEMANTYZM
 
PORADY
 
128 Klaudia Buczek, Karolina Ferdyn i Michał Miśta
WEGETARIANIZM W SPORCIE, CZĘŚĆ 1
 
FELIETON
 
134 Grzegorz Górczyk
GÓRY NIE SĄ DLA LESZCZY
 
BIBLIOTECZKA GÓR
 
136 Bogusław Kowalski i Tomasz Biernacki
 
 
SPRZĘT
 
140 Redakcja
TESTY
 
142 Redakcja
PORADY ZAKUPOWE 
Więcej w kategorii
GÓRY
GÓRY
GÓRY
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-czwartek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych