Gawędy skalnego Podhala

20,00 zł
Niedostępny
 
Włodzimierz Wnuk
Rok wydania:
Warszawa 1960, Wydanie I
 
Liczba stron:
464
 
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
 
Wymiary:
167 x 186 mm
 
Stan produktu:
UŻYWANY - przybrudzona obwoluta, plamki, zielony ślad pisaka na froncie, środek książki w dobrym stanie
 
Oprawa:
Twarda
 
Podobnie jak inne dziedziny sztuki regionalnej (muzyka, śpiew, taniec, rzeźba, architektura, ceramika itp.), gawęda ludowa wrosła w skalną glebę podtatrzańską tak głęboko i wydała tylu oryginalnych twórców, że zasłużyła na swoją własną antologię. (...) Gawęda skalnopodhalańska wytworzyła swój własny, odrębny styl przejawiący się w całym szeregu wspólnych wątków (na przykład śpiący rycerze w Tatrach, zbójnicy, przygody Sabały) i obrazów obyczajowych, w podobnym kolorycie przyrody tatrzańskiej, we wspólnym języku gwarowym, obfitującym w charakterystyczne dla Skalnego Podhala terminy i zwroty. (...) 
 
Chodzi o ukazanie Czytelnikowi, zgodnie z tytułem książki, gawęd Skalnego Podhala, zarówno tych, których twórcami są górale tatrzańscy - ludzie nieuczeni bądź samoucy - jak i tych, których autorami są pisarze związani bliżej z tym regionem swoim pochodzeniem, zamieszkaniem, zainteresowaniem itp.
 
(...) W dziedzinie literatury ludowej wpływ podhalańskiej idei regionalnej zaznaczył się bardzo wyraźnie. Wychowani na wskazaniach i pismach Witkiewicza, Tetmajera, Orkana młodzi, czujący w sobie iskrę talentu pisarskiego Podhalanie chwytają za pióro, by walczyć nim o prawa ludu góralskiego i bronić jego obrębnej, samorodnej kultury.

Źródło: Wydawnictwo Literackie Kraków
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Informacje
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych