Tatry lato 65/2018

12,00 zł
Niedostępny
 
opr. zbior.
Rok wydania:
2018
 
Liczba stron:
202
 
Wydawnictwo:
TPN
 
Wymiary:
210 x 271 mm
 
Stan produktu:
NOWY
 
Oprawa:
Miękka
 
Tematem numeru letnich ”Tatr” są kobiety wykonujące zawód przewodnika górskiego. Pretekstem jest podwójny jubileusz: sto lat temu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze, siedemdziesiąt lat temu pierwsza kobieta, Zofia Radwańska-Paryska uzyskała uprawnienia przewodnika tatrzańskiego. Wyprzedziła o prawie cztery dekady swoje koleżanki z krajów alpejskich.
 
Piszemy o prekursorkach przewodnictwa kobiecego w Tatrach, o trudnościach, jakie musiały pokonać, aby wejść do zawodu, który uznawany był za typowo męski. Do dziś nie jest to łatwe, o czym świadczą statystyki oraz osobiste doświadczenia niektórych przewodniczek. Albo taki choćby fakt, że na terenie tych samych Tatr nie ma ani jednej Słowaczki wykonującej zawód przewodnika górskiego. Ciekawie mówi o tym wszystkim w szczerym wywiadzie Zosia Bachleda, przewodniczka tatrzańska pierwszej klasy.
 
Obszerny jest jak zwykle dział przyrodniczy. Dajemy krótki tekścik o lilii bulwkowatej, która jest pod Tatrami najokazalszym naturalnym kwiatem. Jej stanowisko odkryli pracownicy Parku przy Drodze pod Reglami. Niestety, wkrótce zostało po pięknej lilii tylko zdjęcie w naszym kwartalniku. Publikujemy unikatową fotografię sokoła wędrownego na gnieździe, portret wilka i zdjęcia bobrów w czasie ich codziennej krzątaniny, wykonane w jednej z dolinek Magury Spiskiej. Jest też duży artykuł o ptakach górskich z innych gór, które przylatują sporadycznie w Tatry. Jednym z nich jest orłosęp brodaty.
 
W części historycznej piszemy o księdzu Zygmuncie Truszkowskim, pierwszym proboszczu na Olczy. Przed pierwszą wojną światową pożyczył on pieniądze Leninowi, który wypoczywał na Podhalu. Po drugiej wojnie światowej kwitek pocztowy, świadczący o tym fakcie, uratował życie polskiemu księdzu w zajętym przez Sowietów Lwowie.
 
Publikujemy kilka – cudem ocalałych – tatrzańskich fotografii wykonanych tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Zdjęcia przedstawiają bardzo młodych turystów żydowskich, wśród nich jest m.in. Marek Edelman. Prawie wszyscy z nich, wbrew rachunkowi prawdopodobieństwa, przeżyli wojenną zagładę. Odtwarzamy niezwykłe losy bohaterów tych fotografii.
 
W części felietonowej dajemy bardzo wymowne zdjęcie pt. Wojna światów z krótkim tekstem o tym samym tytule. To tylko niektóre spośród wielu tematów najnowszych „Tatr”.
 
Więcej tego autora
Więcej w kategorii
GÓRY
Magazyn Górski 10
Magazyn Górski nr 11
 
 
OSTATNIO OGLĄDANE
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cie o nowościach, promocjach
 
Kontakt
krokdalej.pl
Oboźna 31
30-010 Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek-czwartek
8.00-16.00
ksiazkigor@gmail.com
533 499 988
Śledź nas
facebook instagram
Sklep autoryzowany, zarządzany przez:
 
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych